Kinnise mõtteviisiga inimene usub, et ta on selline, nagu ta on, ja muutusi ei ole võimalik teha. Väljakutsete puhul tekib sellisel juhul probleem – kui sa tunned, et miski on üle sinu võimete, tekitab see lootusetu ja rõhuva tunde.
Kasvule suunatud mõtteviisiga inimesed aga usuvad, et olukorda on võimalik jõupingutustega muuta. Nad saavutavad rohkem edu kui kinnise mõtteviisiga inimesed. Isegi siis, kui nende IQ on madalam. Nad ei karda väljakutseid ning suhtuvad neisse kui võimalustesse õppida midagi uut.
Loogiliselt võiks järeldada, et nutikus muudab sind enesekindlamaks. See on tõsi, aga ainult siis, kui keerulisemaid olukordi ette ei tule. Edu puhul on otsustav faktor see, kuidas sa tuled toime tagasilöökide ja väljakutsetega. Inimesed, kellel on kasvule suunatud mõtteviis, võtavad väljakutsed hea meelega vastu.
Dwecki sõnul on elus tähtis see, kuidas sa läbikukkumisse suhtud ja olukorda muudad. „Ebaõnnestumine on informatsioon. Me nimetame seda ebaõnnestumiseks, aga tegemist on olukorraga, kus midagi ei töötanud ning tuleb uuesti proovida,“ kirjeldab Dweck.
Vahet ei ole, kas sa langed esimesse või teise kategooriasse. Tähtis on see, et sul on võimalik arendada kasvule suunatud mõtteviisi. Allpool on välja toodud mõned strateegiad, mis aitavad seda mõtteviisi arendada.
Ära jää abituks. Me kõik jõuame vahel olukorda, kus me tunneme ennast abituna. Proovikiviks on see, kuidas me sellele emotsioonile reageerime. Me võime sellest õppida ja edasi liikuda. Aga samas võib see meid veelgi abitumaks muuta. Maailmas on lugematu arv edukaid inimesi, kes poleks abituks jäämisel midagi saavutanud. Näiteks
Walt Disney vallandati väljaandest Kansas City Star selle tõttu, et tal „polnud piisavalt kujutlusvõimet ja häid ideid.“ Kuulus saatejuht Oprah Winfrey vallandati Baltimore’is televisiooniankru kohalt, sest ta „suhtus oma lugudesse liiga emotsionaalselt.“ Henry Fordil oli enne
Fordi kaks ebaõnnestunud autofirmat. Steven Spielbergi ei võetud USC kinokunsti kooli mitu korda vastu. Mis oleks juhutunud, kui neil inimestel oleks olnud kinnine mõtteviis? Nad oleks lootuse kaotanud. Inimesed, kellel on kasvule suunatud mõtteviis, ei tunne abitust. Nad teavad, et edu saavutamiseks peab läbi elama ka ebaõnnestumisi ning nendest taastuma.
Ole kirglik. Kasvule suunatud inimesed järgivad oma kirge ja ei anna kunagi alla. Alati leidub kedagi, kes on sinust talendikam. Talendi saab kompenseerida aga kirega. Inimeste kirg võimaldab neil püüelda täiuslikkuse poole.
Warren Buffett soovitab leida oma kire niinimetatud 5/25 tehnikaga. Kirjuta välja 25 asja, millest sa kõige rohkem hoolid. Seejärel kriipsuta läbi 20 viimast ja jäta viis esimest paberile. Allesjäänud asjad on sinu kirg. Ülejäänud asjad pole nii tähtsad.
Tegutse! Kasvule orienteeritud mõtteviisiga inimesed ei saa hirmudest üle mitte sellepärast, et nad on vapramad ja julgemad kui teised. Nad lihtsalt saavad aru, et hirm ja ärevus on halvavad emotsioonid. Parim viis, kuidas nendest üle olla, on tegutsemine. Kasvule suunatud inimesed teavad, et tegutsemiseks pole kunagi täiuslikku momenti. Seega milleks oodata? Tegutsemine muudab sinu mured ja ebaõnnestumised positiivseks energiaks.